Edukacinė išvyka į Žemaitiją

2023 m. atnaujinus gimtosios kalbos bendrąją ugdymo programą, Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje dar daugiau dėmesio stengiamasi skirti literatūrinio, kultūrinio akiračio plėtimui. Tuo tikslu spalio 23–24 dienomis buvo organizuota edukacinė išvyka „Literatų, kultūrininkų keliais po Žemaitiją“, į kurią vyko 30 trečiųjų ir 10 antrųjų klasių gimnazistų.

Spalio 23 d. mokiniai aplankė vieno žymiausių XIX a. kultūros veikėjų, rašytojo S. Stanevičiaus gimtinę Kanopėnuose (Raseinių raj.) Edukacijos metu gimnazistai dainavo S. Stanevičiaus ir kitų rašytojų sukurtas dainas, apžiūrėjo sodybą, joje iš rašytojo pasakėčių atkeliavusius lapę, varną, mešką – medines skulptūras, kurios puikiai papildo lauko ekspoziciją.

Po Kanopėnų keliauta į Šilalės raj. įsikūrusį D. Poškos „Baublių“ muziejų. „Mužiko Žemaičių ir Lietuvos“ autoriaus senienų muziejus buvo pristatytas puikios edukatorės, kuri daug dėmesio skyrė D. Poškos gyvenimui, asmenybei ir muziejaus kūrimo veiklai pristatyti. Po paskaitos mokiniai galėjo pasitikrinti savo žinias, atlikdami interaktyvias užduotis.

Šaltojo karo muziejaus (Plokščių kaimas, Plungės raj.) ekspozicija – vienintelė tokia Europoje. Ji įrengta viename pirmųjų Sovietų Sąjungos balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Gimnazistai apžiūrėjo istorinę muziejaus ekspoziciją, liudijančią penkis dešimtmečius trukusias ginklavimosi varžybas.

Vakarėjant mokiniai aplankė Siberijos pelkės telmologinį draustinį ir užkopę į apžvalgos bokštą pasigrožėjo Žemaitijos reljefu bei kraštovaizdžiu.

Spalio 24 d. prasidėjo Kretingos muziejaus lankymu. Pasivaikščioję dvaro parke, apžiūrėję dvaro pastatų kompleksą, mokiniai aplankė Žiemos sodą Čia susipažino su augalais, kurie atkeliavo į Žiemos sodą iš tolimiausių pasaulio kampelių. Nors maži, bet jie yra gyvi Indijos, Indonezijos, Brazilijos atogrąžinių (tropinių) miškų, Afrikos ir Meksikos dykumų augmenijos liudininkai. Gimnazistams ypač patiko Žiemos sode įkurdinti gyvieji eksponatai - vėžliukai ir japoniški karpiai.

Po ekskursijos Kretingoje gimnazistai keliavo į Bukantės dvaro sodybą (Plungės raj.) – lietuvių rašytojos J. Beniuševičiūtės-Žymantienės gimtąjį lizdą. Čia gimnazistai apžiūrėjo autentiškus rašytojos daiktus, XIX a. originaliais „rakandais“ papildytą ekspoziciją, klausėsi pasakojimo apie rašytojos vaikystę, jaunystę, brandą, jos kelią į lietuvių literatūrą.

Edukacinę išvyką vainikavo pažintis su neorenesansinės architektūros stiliaus perlu – Plungės dvaru. Edukacijos metu gimnazistai sužinojo apie to laikmečio didikų gyvenimą, pareigas, etiketo reikalavimus. Grafų Oginskių dvare įrengtas Žemaičių dailės muziejus nustebino eksponatų gausa ir įvairove.

Dvi spalio dienos suteikė itin daug informacijos, praplėtė kultūrinį mokinių akiratį, sustiprino socialinius ryšius. Ne vienas gimnazistas kaip įsimintiniausią kelionės epizodą minėjo apsilankymą ramioje, geltonais medžių lapais išsipuošusioje rudeninėje Palangoje ir virš jos nušvitusią vaivorykštę.

Informaciją paengė Reda Zarankienė

Išvykos akimirkos: